Szent Márton Hírek – 2025. Farsang idején
Kedves Iskolaközösség! Kedves Családok!
Szeretettel küldjük a Szent Márton Hírek farsangi számát Nektek.
Remek olvasgatást kívánunk mindenkinek!
Minden kérdésnek, ötletnek, javaslatnak nagyon örülünk, így keressetek minket bizalommal!
a Szerkesztőség
IMPRESSZUM
A hírlevéllel kapcsolatban itt fogadjuk leveledet: hirlevel@szentmartonwaldorf.hu
1.
Kivé akarok válni? Vagy milyen minőséget szeretnék letenni?
Zsolnai Kriszta írása a tél és a tavasz közti átmenet víg, ünnepi időszakáról
A farsang a télbúcsúztatás és a tavaszvárás időszaka, amelyet évszázadok óta vidám mulatságokkal, álarcosbálokkal és népszokásokkal ünnepelnek. Ez az időszak egészen húshagyókeddig tart, amelyet a nagyböjt kezdete követ.
A Waldorf-iskola sok felejthetetlen közösségi élménye közül az egyik legtöbb humorral színezett ünnep mindenképpen a farsang. A Háromkirályok után, a Karácsonyi ünnepkör bezártával, az évszakasztalon is, és az életünkben is, elkezdődik a farsangi időszak. Ez az ünnep két komoly, mély elmélyültséget kívánó ünnep közé ékelődik. A karácsony belső öröme, és a húsvét magas szellemi tanítása között megjelenik egy örömteli, felszabadult pillanat: a farsang.
Ilyenkor lehet enni, inni, vigadni, csúfolódni, mert aztán elérkezik a böjt időszaka, ami majd elvezet bennünket a Húsvétig. A farsangi mulatságra beöltözünk, álarcot húzunk, másnak a bőrébe bújunk. Elengedjük azt, aki minden nap vagyunk, és mássá válunk. Vajon elgondolkodtunk e már azon, hogy miért pont azt a jelmezt választjuk magunknak? A farsangi mulatság mellett mindenképpen felfedezhetjük az ünnep önismereti üzenetét. Két lehetőség is áll a beöltözni vágyó ember előtt.
– Az egyik, hogy felteszem magamnak a kérdést: „Kivé akarok válni?” Ahhoz, hogy eljussak oda, és azzá válljak akivé szeretnék, meg kell ismerjen azt a minőséget. Ezért belebújok a bőrébe, kipróbálom, megismerem a megvalósítandó minőséget. Így választom ki a jelmezemet, így próbálok eggyé válni azzal, amilyen lenni szeretnék.
– A másik út, hogy szeretnék letenni valamilyen minőséget, ami már akadályozza a továbblépésemet, a fejlődésemet. Ilyenkor kikarikírozva, felnagyítva bújok bele, hogy minden kis szegmensét megismerjem, megéljem az adott minőségnek, így tudjam elengedni azt a részemet, amely akadályoz a továbblépésben. Ennek érdekes aspektusa még az a bátor tett, hogy felvállalom azt a részem, ami megváltásra, átalakításra vár. Ezt hívták régen kígyó felmutatásnak, mert azt vallották, hogy a társaink előtt vállalt nehézségeink azonnal gyógyulásnak indulnak, ellenben a takargatott, tudattalanba lefojtott dolgok tovább nehezítik életünket.
A humor, ami átszínezi ezt az ünnepet segít egymásra támogatóan, örömmel tekinteni.
A Waldorf-iskolában osztályonként egy-egy adott téma köré szervezik a tanítók a gyerekek előadását. Így lehetséges az, hogy az első osztályban az év során elhangzott mesék szereplői, a másodikban állatok, a harmadikban mesteremberek jelennek meg, aztán a negyedik osztálytól mondavilág ismert alakjai, felsőbb osztályosok lehetnek akár görög istenségek is. A Waldorf-iskolában a farsang egyik legfontosabb eleme a közösségi élmény. A gyermekek nem versengenek egymással a legjobb jelmez címéért, hanem együtt alkotják meg a varázslatos világot.
Az ókori Rómában létezett egy ünnep, ami a mai farsang megfelelője. Ezen ünnep idején megszűnt az „úr” és a „rabszolga” hétköznapi viszonya. Nem létezett az alá- és fölérendeltség, amely egyébként meghatározta a római társadalmi viszonyokat. Így eljuthatunk addig a gondolatig, hogy a farsang egy valódi szociális ünnep. Ehhez kapcsolódva említeném, hogy ilyenkor februárban a vízöntő jegyében járunk. A vízöntő jegyhez nagyon szorosan kapcsolódik a közösségi elem. Érdemes gondolatainkban hozzákapcsolni ehhez azt az újszerű közösségi szerveződést, mely a Vízöntő korszaknak sajátja: a közösség, ami nem csak a tradíciók, a hagyomány ösztönszerű tudatához kapcsolódik, hanem a teljesen tudatos, újszerű, közös ideákhoz, szellemi célokhoz tartó, szabad döntésből fakadó ember egységes közössége. Ez hozza össze az embereket és ez ad célokat közös munkájuknak. A szellemi alapokon nyugvó közösség alkotás a jelen kor feladata.
A farsang elengedhetetlen kelléke a “terülj, terülj asztalka”, fő helyén – természetesen – egy hatalmas tál farsangi fánkkal, hiszen a böjt kezdete előtt még lehetőség nyílik a bőséges étkezésre, vigadalomra és mulatozásra.
Figyelem, figyelem! Itt a farsang, áll a bál!
2.
Aktuális 1%-ról való rendelkezés
Most van az adóbevallás időszaka. Tavaly több mint 1.000.000 forintról rendelkeztünk az egyesület javára.
A forrásteremtő munkát azzal tudod segíteni, ha ismerősi, baráti körben most is felhívod a figyelmet arra, hogy az iskolát fenntartó közhasznú egyesület számára is lehet rendelkezni. És ha neked elérhető ez a lehetőség, te is az egyesület javára rendelkezel.
Ha könyvelő cégekkel is kapcsolatban vagy, nekik is érdemes szólni, hogy nem rendelkező ügyfeleiknek ajánlani tudják az egyesületet.
Erre a két adatra van szüksége minden rendelkezőnek, ezt érdemes megosztanotok:
PILISBOROSJENŐI WALDORF EGYESÜLET
ADÓSZÁM: 18129724-1-13
A forrásteremtés munkacsoport nevében,
Molnár Judit (4. osztályos szülő)
3.
Kert- és barkács nap hívogató
2025. március 22. szombat 8:30 – 12:00
Ugye te is szeretnéd, hogy szebb, jobb, biztonságosabb legyen gyermekeink környezete az iskolaépületen belül és az udvaron egyaránt? Az idei tanévben kétszer lesz még lehetőségünk együtt munkálkodni! Mindig remek hangulatú, aktív nap kerekedik belőle!
A tennivalókat, ötleteket ebben a táblázatban gyűjtjük:
Épület-kert feladatok – Google Táblázatok
Ha van egy ötleted, javaslatod, te is beírhatod, vagy beszéljünk róla!
A feladatokat igyekszünk majd fontosság és megvalósíthatóság alapján rendezni, ezen a napon nagyon szeretnénk a következőket legalább megvalósítani, amiben számítunk a segítségetekre:
– napvitorla póznák alakítása
– játszótér bővítése
– kert szépítése
Ha gyerekekkel jössz/jöttök, kérlek figyeljetek majd rájuk, de szervezhetünk közös szülői gyermekfelügyeletet is!
Ha tudtok, hozzatok valami kis “kínálóst” a közös, “batyus” tízóraihoz!
Következő alkalom: május 24. (írjátok fel!)
Épület munkacsoport
4.
Elindult iskolánk saját podcast csatornája
Örömmel osztjuk meg a hírt, hogy már nemcsak a Zsákfalvi TV-vel készítünk adásokat, hanem saját podcastunk is lett. A mi iskolánk olyan … címmel jelentkezünk rendszeresen. Ha van témajavaslatod, nagyon várjuk!
Hallgassátok szeretettel, és vigyétek hírét a világban! Az adás ITT érhető el. Vagy a Facebook oldalunkon keresztül.
Nagy köszönet ezért Zubor Rozinak, aki az adás készítését alfától omegáig vitte, Németh Dórinak a grafikai munkákért, Verba Juditnak, hogy kötélnek állt, és a kommunikációs csapat többi tagjának, akik a háttérből támogatták az előretolt helyőrséget.
a Kommunikációs munkacsoport
5.
Szülői szemmel – “Ez egy igazi közösség”
Hörcsig Kata beszámolója a január 9-ei iskolafórumról
Téli szünet utáni első hét, csütörtök este, újabb iskolafórum. Erre nem könnyű időt szakítani. Pedig most is – mint sok más iskolai program esetében – megérte.
A kezdés megadta az alaphangulatot. Röviden üdvözöltük egymást, ami a gyakorlatban úgy nézett ki, hogy mindenki beszélgetésbe kezdett a vele éppen szemben állóval. Ez egy igazi közösség, nehéz egy rövid köszönés után tovább menni, főként, ha ilyen jó érzés egy-egy ölelés is. Fontos ezt átélni, megérkezni, jelen lenni, és persze ezek után egymásra is jobban
tudunk figyelni.
Az összes tervezett témát érintettük és jól gazdálkodtunk az idővel is. A kérdéseket, véleményeket, egyéni tapasztalatok megosztását egyaránt értő figyelem fogadta. Nem egymás után, egymástól függetlenül, hanem a másik felvetéseire válaszolva fűztük tovább a beszélgetést. Így születnek új gondolatok. Ez persze nem jelenti azt, hogy mindenre konkrét válasz vagy azonnali megoldás születik egy ilyen alkalmon. Inkább azt éreztem, hogy néhány, számomra lényeges mondatot el tudok vinni és otthon dolgozom vele tovább.
Úgy vélem, ez lenne a célja a találkozónak, hogy közösségként ránézzünk azokra a témákra, melyek mindannyiunkat érintenek; egy tartalmas beszélgetés után olyan impulzusokkal menjünk haza, ami segíti a további építkezést. Eltelt pár év, de az iskolánk még most is újnak számít, az építkezés minden téren folyamatosan zajlik.
Jó, hogy van lehetőség időnként együtt áttekinteni, hol tartunk most, mi az, ami jól működik
és mi az, ami nem. A személyes jelenlét mindkettő megértésében a legnagyobb segítség,
ezért igazán fontos, hogy minél többen ott legyünk egy ilyen estén.
Hogy miért jó eljönni?
Röviden: azért fontos a fórumon részt venni, mert egy, nagy közösségként ilyenkor tudunk szervezett keretek között beszélgetni.
Sokat beszélgettünk például arról, hogy érzik magukat a gyerekek, a tanárok és mi, szülők. A téma mindig aktuális, a családok és az iskola közötti kapocs erősítése, gondozása folyamatos. A szülői esteknek kiemelt szerepe van ebben, viszont itt a fórumon más osztályokról és az iskola, benne a gyermekközösség napi működéséről is kaptunk egy képet. Nekem személy szerint sokat jelentett, hogy minden osztálytanító megosztotta a gondolatait erről (is). Tanulságos és motiváló volt hallani, ők mit tapasztalnak a mindennapokban, hogy vannak a gyerekeink – közös beszélgetésre ilyenkor van lehetőség.
6.
Érkeznek hozzánk az új családok
Haladunk a felvételi folyamatainkkal. A kommunikációs csoportnak hála sokan látogatták a pedagógusaink által szervezett bemutatkozó esteket, és a családi napon is több mint 26 iskolába készülő gyermek vett részt
Mindig izgalmas feladat a tanév első félévében a következő első osztály családjainak bevonzása az iskolába. Ennek fontos részét a Kommunikációs csoport végzi a weblap és a FB folyamatos ápolásával, az óvodák megszólításával, plakátok készítésével és elhelyezésével. Idén – iskolánk jobb láttatására – új formát is kipróbáltak, a podcastok világába kísértek be bennünket (erről ennek a hírlevélnek egy másik cikkben olvashattok).
A helyi óvodákba – a Gyöngyharmat és a Mesevölgy ovikba – az egyesületi elnökségi tagok látogattak el több alkalommal, hogy a szülőknek személyesen meséljenek az iskolánkról, és a felmerülő kérdéseket helyben meg tudják válaszolni. Az érdeklődők informálásáról, e-mail-es és telefonos kérdéseik megválaszolásáról az Iroda gondoskodott.
A bemutatkozó esteket tanáraink szervezték. Ebben a tanévben – újító módon – vendégelőadókat is hívtak, de saját előadásaikkal is közelebb hozták az érdeklődőket a Waldorf-pedagógiához és az iskolánkhoz. A bemutatkozó alkalmaknak sok látogatója volt, olyannyira, hogy január végén, amikor a leendő elsős osztálytanítót, Zemen Hajnit és a pedagógusokat ismerhették meg, újabb sorokat kellett nyitni, nem fértünk el az euritmiában egy körben.
A családi napon – amit a Bevonódás csoport szervez a pedagógusok részvételével – a tavalyi számokhoz képest több mint másfélszeres volt az érdeklődés. Az előre regisztráltakon felül további családok is csatlakoztak az eseményhez. Ez a nap a gyerekeknek nagyszerű lehetőséget nyújtott arra, hogy az ismerkedő játékra majd ne idegen környezetbe érkezzenek, a felnőtteknek pedig jó alkalom volt az iskolánk, szervezetünk felépítésének és működésének, valamint a Waldorf-szülői szerep mélyebb megismerésére. Az alkalom fényét tovább emelte, hogy – a hagyományainknak megfelelően – a jelenlegi elsős családok készítettek egy csodás ebédet, és finom süteményekkel, kávéval kínálták a megjelenteket. Ezt kihasználva a résztvevők nagy része a program végeztével is maradt a kertben beszélgetni, ismerkedni.
Az utolsó lépések vannak még hátra. Már érkeznek a jelentkezések, amiket február 28-ig lehet leadni (erről részletesebben a weboldalunkon olvashattok), a beérkezett anamnézisek alapján beosztva a családokat az ismerkedő játékot március 8-ára szervezzük. Amíg a pedagógusok a gyerekeket megfigyelik, addig a szülők a fenntartókkal beszélgetnek. Az elsős családok beiratkozására – az államilag erre meghatározott időpontban – április 10-11-én lesz lehetőség a Bevonódás és az Iroda munkacsoport szervezésében.
Mint láthatjátok, sok csoport jól összehangolt munkája van már eddig is abban, hogy minél több olyan család találhasson ránk, akik szeretnének majd hosszútávon kapcsolódni az iskolánkhoz. Hálás köszönet a befektetett energiájukért!
Ebben tudtok Ti is részt venni már idejáró családként azáltal, hogy aktívan terjesztitek ismeretségi, baráti körben a “Kommcsop” által készített anyagokat és online felületeket, így nagyban növelve azok elérhetőségét. Ugyanis a találkozók során gyűjtött visszajelzések alapján még mindig erősen kirajzolódik, hogy a személyes ajánlás a leghatékonyabb módja a családok bevonzásának. Ezért fontos, hogy minél többen aktívan vigyük jó hírét az iskolának.
Erre még használjuk ki a megmaradt időt!
A Bevonódás csoport nevében: Schlanger Judit
7.
Mutassuk meg közösségünk erejét és egyediségét az országos Waldorf-mozgalomban
A szervezet csoport és a tanári kollégium úgy döntött, hogy idén mi adnánk otthont a Magyar Waldorf Szülők Országos Találkozójának május 9-10-én! Ez egy kivételes alkalom!
Köszönjük az eddigi jelentkezéseket. A programot összefogó maghoz további 4-5 lelkes szervezőre van még szükségünk.
Főbb feladatcsoportok:
- Programkoordináció és szervezés
- Gasztronómiai élmények megálmodása és kivitelezése
- Előadások és workshopok tartása vagy szervezése
- Kommunikáció és marketing
- Szállásfoglalás és vendégfogadás
- Környezetszépítés és dekoráció
- Waldorf-termékek bemutatása és árusítása
Várjuk jelentkezésedet szervezőnek február 23-ig a medvecki.reka@szentmartonwaldorf.hu címen!
8.
Hirdetések
Paté Piknik Workshop Nirmalával
Többünk vágya hívta életre ezt a workshopot! Ezúton is köszönöm!
Bevallom, a sokféle étel elkészítése közül a paték a szívemnek legkedvencebbjei.
Ezek az egyre népszerűbb krémes, habos, selymes, kenyérre kenhető, vagy zöldség-hasábokkal mártogatható paték (kencék) igazán különleges gasztronómiai élményt nyújtanak. Mindamellett tápanyagokban, enzimekben, vitaminokban gazdag, az egészségünket támogató táplálékok.
Hogy miket is készítünk:
➢ Tonhal paté (tejmentes)
➢ Csirkemáj paté (tejmentes)
➢ Ribizlis cékla paté (vegán)
➢ Olajbogyó-kesu paté (vegán)
➢ Sültpaprikás humusz (vegán)
➢ Aszaltparadicsomos napraforgó, csírával paté (vegán)
➢ Füstölt sajtos répa paté (vega)
➢ Zöldborsó mascarponé paté (vega)
➢ Extra: Mag-ropogós és vöröslencse lepény (vegán)
Minden, amit elkészítünk a végén el is fogyasztjuk, miközben könnyeden cseverészgetünk egymással az élet nagyszerűségéről! Vagy valami ilyesmi…
Dátum: 2025. március 18. kedd
Időpont: 14:30 – 16:30
Helyszín: Szent Márton Waldorf Iskola étkező
Workshop díja önköltséges! Az alapanyagok beszerzési árát, illetve az iskolának tett felajánlást tartalmazza csupán, mely 4500Ft/fő
A részvételhez regisztráció szükséges az alábbi linken! Továbbá a workshop díj befizetésével válik véglegessé a részvételi lehetőség.
A workshop minimum 10 fővel kerül megrendezésre, és max 18 fő a létszám.
Amennyiben többen jelentkeznek, lesz egy következő alkalom is!
Regisztráció:
www.thepraxis.eu/pate-jelentkezes/
Szeretettel várlak!
Szívélyes üdvözlettel: Nirmala
Jógázz velem!
Helyszín: Pilisborosjenő faluház, tükrös terem.
Időpont : Keddenként 8:10 – 9:00
Ha nyitott vagy a jóga világára, szeretnél törődni a testeddel és feltölteni a lelkedet, akkor várlak szeretettel!
Glatz Nóri vagyok az iskola gazdaszonya. Jelenleg – az iskolai elfoglaltságaim mellett – Hatha jógaoktatónak tanulok. Szeretném elkezdeni a jóga utamat, és fejlődni, mint oktató, ezért arra gondoltam, hogy keddenként, közös gyakorlás keretein belül lehetőséget és teret biztosítanék a jógával való ismerkedésre, ezáltal az önismeretre. Egy jógaóra, ahol a jelenlét számít és az idő, amit magadra szánsz.
Vágyam, hogy ezeken az alkalmakon egy olyan megtartó közösség jöjjön létre, ahol a csoport igényeire igazítva tudom kialakítani a gyakorlatsorokat.
Nincs szükség jóga tapasztalatra, csak magadra, a nyitottságodra, kényelmes ruhára és egy jógamatracra.
Díj: Adományos, mindenki annyival járul hozzá, amennyivel szeretne, ezzel támogatva a jóga utamat.
Kérlek titeket, hogy ha szeretnétek csatlakozni, akkor keressetek meg személyesen, vagy lépjetek be a “Jóga Nórival” Mattermost csoportba!
Elérhetőségeim: glatz.nora@szentmartonwaldorf.hu vagy +36304175889.
Minden tapasztalásnak helye van itt.
Remélem találkozunk!
NÓRI
9.
Az előttünk álló programok
február 22. 9-12:30 farsang
február 24. – március 2. síszünet
február 28. jelentkezési határidő leendő elsősöknek
március 8. ismerkedő játék leendő elsősöknek
március 11. 18:00 szülők iskolája
március 15. gyógyszerkészítő workshop – vendéglátók vagyunk
március 18. 14:30-tól kencekészítő workshop Nirmalával
március 22. kert-barkács nap
április 10-11. beiratkozás leendő elsősöknek
április 15. évszakünnep
